Stworzenie papy dachowej przypisuje się pewnemu radcy szwedzkiemu, który dwa stulecia temu przybił do swojego dachu papier powleczony terem drzewnym pełniącym funkcję hydroizolacji. Od tamtej pory papa została znacznie udoskonalona, ale jej główne zadanie się nie zmieniło – nadal polega na ochronie poszycia i całego budynku przed działaniem wody. Czym charakteryzuje się używana dzisiaj papa dachowa, jakie są jej właściwości i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiedzi przedstawimy w tym wpisie.

Czym charakteryzuje się papa dachowa?

Papa dachowa to powszechnie stosowany materiał budowlany o grubości kilku milimetrów, stworzony z dwóch warstw masy bitumicznej i umieszczonej między nimi osnowy – wkładki wzmacniającej. Producenci wytwarzają papy dachowe z różnych materiałów: osnowa może być wykonana z tektury budowlanej, welonu szklanego, włókniny poliestrowej czy folii aluminiowej, natomiast do bitumu dodaje się różne tworzywa sztuczne, by poprawić jego właściwości.

W SOPREMA wszystkie papy produkujemy z bitumu modyfikowanego elastomerem SBS. Styren-butadien-styren, zwany również kauczukiem syntetycznym, nadaje papie niezwykłej elastyczności, dzięki czemu nie popęka ona nawet podczas dużych mrozów. Ponadto papy z tego materiału są bardzo odporne na wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne i mają dobrą przyczepność do podłoża. Papy dachowe różnią się także ze względu na rodzaj osnowy. Do najlepszych rozwiązań należą tkanina szklana (stosowana w papach termozgrzewalnych) o bardzo wysokiej wytrzymałości na rozciąganie oraz włóknina poliestrowa o dużej plastyczności i wydłużalności przy zerwaniu wynoszącej niemal 50 procent. W niektórych papach stosujemy również osnowę z kompozytu włókniny poliestrowej i włókien szklanych.

W zależności od sposobu montażu papy dachowe dzielimy na mocowane mechanicznie, zgrzewane do podłoża i samoprzylepne. Każda z nich ma swoich zwolenników i swoje zalety, dlatego wybór metody układania pozostawiamy klientom – wiele z naszych pap zapewnia dwie różne opcje, np. zgrzewanie i mocowanie mechaniczne.

Do czego służy papa dachowa?

Podstawowe zastosowanie papy dachowej to oczywiście układanie jej na dachach – stromych i płaskich – w roli warstwy hydroizolacyjnej. Papy mogą być używane jako warstwa pierwsza (papy podkładowe) lub ostatnia (papy nawierzchniowe). Choć papa kojarzy się przede wszystkim z dachami płaskimi, wykorzystuje się ją również w dachach spadzistych, zazwyczaj pod właściwym pokryciem.

Papy dachowe podkładowe są cieńsze i nie mogą funkcjonować samodzielnie, stanowią natomiast doskonały podkład pod gonty bitumiczne czy dachówki, a także spodnią warstwę w wielowarstwowych systemach pokryć dachowych. W SOPREMA wykorzystujemy je między innymi do tworzenia gotowych dachów zielonych lub systemach hydroizolacji bitumicznej dachów.

Papy wierzchniego krycia z kolei nadają się zarówno do systemów jedno-, jak i wielowarstwowych. Są wykończone estetyczną posypką mineralną, która dodatkowo chroni przed promieniowaniem słonecznym i uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast papy nawierzchniowe do systemów chłodnych dachów (Cool Roof) są od zewnątrz pokryte metalową folią z białą refleksyjną powłoką, która odbija promienie słońca, obniżając w ten sposób temperaturę dachu i znajdujących się pod nim pomieszczeń.

Jak widać, papy dachowe to szeroka grupa materiałów służących do hydroizolacji dachów. Różni je zastosowanie, skład i sposób mocowania, łączy natomiast wysoka trwałość, odporność na wodę i lekkość. Dzięki swoim właściwościom są chętnie wybierane przez inwestorów i dekarzy, stanowiąc niemal nieodłączną część współczesnych dachów płaskich i spadzistych.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB