Tarasy przeżywają ostatnio prawdziwy renesans, pojawiając się w zasadzie przy każdym nowo powstającym domu jednorodzinnym, ale także w apartamentowcach i budynkach użyteczności publicznej. Niezależnie od tego, czy znajdują się na gruncie, czy też na stropie, stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. By jednak taras przetrwał lata, należy zadbać o jego dobrą izolację.

Hydroizolacja tarasu – zabezpieczenie przed działaniem wody

Większość tarasów, nawet tych po części zadaszonych, jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów deszczu i śniegu. Zalegająca na powierzchni woda niszczy ją i może przenikać do znajdujących się niżej pomieszczeń, powodując zacieki i stwarzając warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Czym zatem zaizolować taras? Podobnie jak w przypadku dachów płaskich stosuje się tutaj papy bitumiczne (podkładowe i wierzchniego krycia), a także innowacyjną żywicę poliuretanowo-bitumiczną w płynie nakładaną pędzlem lub wałkiem na podłoże. By natomiast woda mogła spływać, należy zadbać o lekkie nachylenie tarasu (ok. 1,5–2%).

Kiedy niezbędna jest izolacja termiczna tarasu?

Gdy taras znajduje się nad ogrzewanym pomieszczeniem, koniecznie należy zadbać również o jego skuteczną termoizolację. Jako warstwa chroniąca przed stratami ciepła doskonale sprawdzają się płyty EPS (z polistyrenu ekspandowanego) lub XPS (z polistyrenu ekstrudowanego), które wykorzystujemy w naszych gotowych systemach izolacji tarasów. Trzeba pamiętać, że materiał ociepleniowy musi być odporny na ściskanie, a od strony wewnętrznej należy oddzielić go warstwą paroizolacyjną, by uniknąć skraplania się wody na suficie. W przypadku tarasów na gruncie lub podporach termo- i hydroizolację należy umieścić na styku jego płyty i ściany, do której przylega. Pozwoli to uniknąć mostków termicznych.

Dodatkowe zabezpieczenia dla tarasów

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, które mogą przedłużyć żywotność tarasu i zapewnić lepszą ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Do takich rozwiązań należą:

  • Zastosowanie membran drenażowych – umieszczane pod warstwą izolacji, mają na celu odprowadzenie nadmiaru wody opadowej i zapobieganie jej gromadzeniu się w konstrukcji tarasu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez wilgoć.
  • Impregnacja powierzchni – stosowanie impregnatów na bazie silikonu lub akrylu pozwala na zabezpieczenie powierzchni tarasu przed działaniem wody, zabrudzeniami oraz promieniowaniem UV. Impregnacja powinna być powtarzana co kilka lat, aby zachować jej skuteczność.
  • Zastosowanie dylatacji – szczególnie ważne w przypadku dużych tarasów, gdzie dylatacje kompensują naprężenia spowodowane zmianami temperatury i wilgotności. Dylatacje należy umieszczać w odpowiednich odstępach, a także w miejscach styku tarasu z ścianami budynku.
  • Użycie wytrzymałych materiałów na posadzkę – wybór odpowiedniej nawierzchni tarasu jest kluczowy dla jego trwałości. Warto zainwestować w materiały odporne na ścieranie, działanie wody oraz promieniowanie UV, takie jak płytki ceramiczne, kamień naturalny czy kompozyty drewnopodobne.
  • Systemy odwodnienia – zapewnienie odpowiedniego spadku tarasu to podstawa, jednak warto również zainstalować dodatkowe systemy odwodnienia, takie jak rynny czy wpusty, które ułatwią odprowadzenie wody opadowej.

Pamiętajmy, że odpowiednie zabezpieczenie tarasu przed działaniem czynników atmosferycznych i wilgoci pozwoli cieszyć się jego funkcjonalnością przez wiele lat. Dlatego warto zadbać o każdy etap realizacji tarasu, od projektowania, przez wykonanie izolacji, aż po dbałość o bieżące utrzymanie i konserwację.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB