SYSTEMY IZOLACJI TARASÓW

TARAS, PŁYTY DREWNIANE/BETONOWE NA WSPORNIKACH, ODWRÓCONY, BITUMICZNY, DWUWARSTWOWY, NA BETONIE Z TERMOZOLACJĄ XPS, BROOF (T1), REI20, RE30

Dwuwarstwowy, balastowy system hydroizolacji bitumicznej w układzie odwróconym, z termoizolacją z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) na podłożu betonowym.

TARAS, PŁYTY DREWNIANE/BETONOWE NA WSPORNIKACH, TRADYCYJNY, BITUMICZNY, DWUWARSTWOWY, NA BETONIE Z TERMOIZOLACJĄ EPS, BROOF (T1), REI20, RE30

Dwuwarstwowy, balastowy system hydroizolacji bitumicznej z termoizolacją z polistyrenu ekspandowanego (EPS), na podłożu betonowym z paroizolacją bitumiczną.

SOPREMA izolacja tarasu


IZOLACJA TARASU – BEZPIECZEŃSTWO NA LATA

Jak zabezpieczyć taras przed wilgocią, wodą opadową i wszelkimi czynnikami atmosferycznymi? Izolacja tarasu to prawdziwy strażnik miejsca, które jest wprost stworzone do wypoczynku. Izolacja to nie tylko kwestia oszczędności energii i pieniędzy, ale także poprawa komfortu korzystania z tarasu przez długie lata. Gwarantują go systemy izolacji tarasów SOPREMA, które spełniają wszystkie wymagania dzisiejszego i przyszłego rynku.

IZOLACJA TARASU – PO CO JĄ ROBIĆ?

Wystawanie tarasu i balkonu poza obrys budynku powoduje, że miejsca te są bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, a w szczególności wody opadowej. Nie zawsze możliwe jest zadaszenie, które nieco uchroni taras przed wilgocią. Tym bardziej, że nawet ono nie zapewni ochrony przed dużymi różnicami temperatur, które również wpływają destrukcyjnie na konstrukcję tarasu. Jedynym rozwiązaniem, który odpowiednio zabezpieczy taras, jest hydroizolacja powierzchni. Ma ona bezpośredni wpływ na trwałość elementów struktury.


Izolacja stanowi barierę dla wody, która w przeciwnym razie mogłaby wsiąkać w kolejne warstwy konstrukcji i powodować ich systematyczną korozję. Co więcej, takie przecieki w głąb układu tarasu, prowadzą także do rozwoju mikroorganizmów. Dlatego nieodpowiednio zaizolowany taras może być narażony na grzyby i pleśnie, co nie tylko prowadzi do osłabienia konstrukcji i zmniejszenia jej żywotności, ale także jest szkodliwe dla zdrowia osób, które na nim przebywają.


Celem rozwiązań i produktów SOPREMA jest dbanie nie tylko o powierzchnię płaską tarasu, ale także o wszystkie te miejsca, w których może pojawić się wilgoć - strefy cokołowe oraz niższe warstwy ściany przylegającej do powierzchni konstrukcji. Wszędzie tam, gdzie należy stosować izolacje.

NACHYLENIE A IZOLACJA TARASU – SPADEK WODY OPADOWEJ

Przed wybraniem materiałów izolacyjnych warto pamiętać o zaprojektowaniu odpowiedniego nachylenia tarasu i balkonu. Spadek rzędu około 2% spowoduje, że woda opadowa będzie miała możliwość swobodnego spłynięcia po powierzchni, nie przenikając do wewnętrznych warstw konstrukcji. Przy spełnieniu tych warunków izolacja tarasu z wykorzystaniem systemów SOPREMA, będzie stanowić doskonałą ochronę przed działaniem szkodliwych czynników.

HYDROIZOLACJA

W zależności od tego, jaki rodzaj elementu konstrukcyjnego ma zostać zaizolowany, należy wybrać odpowiednie materiały, które najlepiej spełnia swoją rolę. W ofercie marki SOPREMA znajdują się kompleksowe systemy izolacji, które spełniają nawet największe oczekiwania klientów.


Szeroką grupę hydroizolacji, która obejmuje materiały do różnych wymagań użytkowych i obszarów zastosowań, stanowią w budownictwie płynne żywice. SOPREMA w procesie rozwoju systemu płynnych izolacji przeszła od klasycznych żywic poliuretanowych do systemów złożonych. Cenionym i doskonale znanym wśród klientów produktem jest ALSAN® FLASHING - żywica będąca doskonałym, niedoścignionym od 20 lat połączeniem roztworu bitumicznego z polimerem poliuretanowym. System, oprócz tarasów, balkonów, pomiędzy różnymi podłożami wymagającymi połączenia ciągłą hydroizolacją, znajduje zastosowanie m.in. na dachach zielonych, ale także w podziemnych częściach budowli.


Dwuwarstwowy, balastowy system hydroizolacji bitumicznej w układzie odwróconym, z termoizolacją z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) na podłożu betonowym to krok w stronę maksymalnej ochrony tarasu. W jego skład wchodzą: papy, preparaty gruntujące, materiały termoizolacyjne, płyty betonowe, wsporniki, geowłókniny i wszelkie materiały montażowe. Taka izolacja tarasów doskonale zabezpiecza ich konstrukcje przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, poprzez które osłabiona mogłaby zostać cała struktura.


Z kolei dwuwarstwowy, balastowy system hydroizolacji bitumicznej z termoizolacją z polistyrenu ekspandowanego (EPS), na podłożu betonowym z paroizolacją bitumiczną, wsparty został o membranę aluminiową, która odbija promienie cieplne i dzięki temu zapobiega stratom ciepła. System ten stanowi doskonałą barierę izolacyjną dla pary wodnej, a także wiatru. Folia aluminiowa dodatkowo uniemożliwia zawilgocenie tarasu. Innowacyjne rozwiązanie, zaproponowane przez markę SOPREMA, stanowi najlepszą ochronę tarasu przed wilgocią. Oprócz tego zadbano o estetykę systemu. Klienci mają do wyboru różne gatunki drewna, przez co zastosowane przez nich rozwiązanie idealnie wpisuje się w najnowsze trendy aranżacyjne.

OCIEPLENIE A IZOLACJA TARASU

Warto pamiętać, że w przypadku tarasów posadowionych na gruncie, nie stosuje się warstwy termoizolacyjnej. Natomiast absolutnie konieczne jest wykonanie izolacji termicznej nad ogrzewanym pomieszczeniem. Trzeci przypadek to tarasy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. SOPREMA oferuje unikatowe rozwiązania dla każdej z tych opcji, a doświadczeni eksperci dobiorą najlepszy system, o odpowiednich parametrach technicznych, indywidualnie dla każdego projektu.


Dlaczego izolacja tarasu jest ważna? Coraz częściej taras to nie tylko wyjście na przydomowy ogród. W nowoczesnym budownictwie projektuje się tarasy na wyższych kondygnacjach budynku. Nierzadko można też spotkać na nich zielone dachy. Te ultranowoczesne rozwiązania idą w parze z funkcjonalnością, na którą inwestorzy kładą szczególny nacisk.


SOPREMA powstała z myślą o dostarczaniu klientom takich rozwiązań, które swoją kompleksowością sprostają najbardziej wymagającym warunkom zewnętrznym. Izolacja tarasów z marką SOPREMA to najlepszy sposób na zapewnienie trwałości i odporności konstrukcji i zabezpieczenie jej przed wilgocią na wiele lat komfortowego użytkowania.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB